2019 European Control Conference
June 25-28, 2019, Napoli, Italy

Program at a Glance    Tuesday    Wednesday    Thursday    Friday    Author Index    Keyword Index    My Program  

Last updated on July 2, 2019. This conference program is tentative and subject to change

Program at a Glance

Start browsing the Program at a Glance
Click on Top to return here


ECC'19 Technical Program Tuesday June 25, 2019     Tuesday  Wednesday  Thursday  Friday  Next  Top  
Click on the day's program and use the arrow keys for easy horizontal and vertical scrolling

ECC'19 Technical Program Tuesday June 25, 2019
Workshop Track
08:30-17:30

Workshop TuWT

Pre-Conference Workshops



ECC'19 Technical Program Wednesday June 26, 2019     Previous  Tuesday  Wednesday  Thursday  Friday  Next  Top  
Click on the day's program and use the arrow keys for easy horizontal and vertical scrolling

ECC'19 Technical Program Wednesday June 26, 2019
Track T1 Track T2 Track T3 Track T4 Track T5 Track T6 Track T7 Track T8 Track T9 Track T10 Track T11 Track T12 Track T13 Track T14
08:00-08:30
C-0-Auditorium and P-1-Aula Magna
Plenary Session WeOWT

Opening Session
08:30-09:30
C-0-Auditorium and P-1-Aula Magna
Plenary Session WePA1

Learning and Forecasts in Autonomous Systems
                           
10:00-12:00
C-0-Auditorium
Invited Session WeA1

Recent Advances in Learning-Based Control
10:00-12:00
P-1-Aula Magna
Regular Session WeA2

Distributed Control
10:00-12:00
P-0-Sala A
Regular Session WeA3

Multi-Agent Systems I
10:00-12:00
P-0-Sala B
Regular Session WeA4

Aerospace Applications
10:00-12:00
P-3-Aula CLA
Regular Session WeA5

Nonlinear Systems I
10:00-12:00
P-3-Sala A3
Regular Session WeA6

Biomedical Systems
10:00-12:00
R-0-Partenope
Regular Session WeA7

Automotive I
10:00-12:00
R-0-Giardino
Regular Session WeA8

Hybrid Systems I
10:00-12:00
C-1-Santa Lucia
Regular Session WeA9

Predictive Control for Linear Systems
10:00-12:00
R-1-Angioina
Regular Session WeA10

Identification I
10:00-12:00
R-1-Capuana
Regular Session WeA11

Stochastic Systems I
10:00-12:00
P-0-Sala C
Regular Session WeA12

Power Electronics
10:00-12:00
R-10-Vesuvio
Regular Session WeA13

Robust Control I
10:00-12:00
R-10-Posillipo
Tutorial Session WeAT14

Control by Neuromodulation: A Tutorial
                           
12:15-13:15
P-3-Sala A3
Lunch Special Session WeLTL

Revolving Doors: From Academia to Industry and Back Again
                           
13:30-15:30
C-0-Auditorium
Regular Session WeB1

Machine Learning I
13:30-15:30
P-1-Aula Magna
Regular Session WeB2

Distributed and Decentralized Control
13:30-15:30
P-0-Sala A
Regular Session WeB3

Multi-Agent Systems II
13:30-15:30
P-0-Sala B
Regular Session WeB4

Mechatronics I
13:30-15:30
P-3-Aula CLA
Regular Session WeB5

Nonlinear Systems II
13:30-15:30
P-3-Sala A3
Invited Session WeB6

Modelling and Control of Spatio-Temporal and Stochastic Dynamics of Biological Circuits
13:30-15:30
R-0-Partenope
Regular Session WeB7

Automotive II
13:30-15:30
R-0-Giardino
Regular Session WeB8

Hybrid Systems II
13:30-15:30
C-1-Santa Lucia
Regular Session WeB9

Predictive Control for Nonlinear Systems
13:30-15:30
R-1-Angioina
Regular Session WeB10

Identification II
13:30-15:30
R-1-Capuana
Regular Session WeB11

Stochastic Systems II
13:30-15:30
P-0-Sala C
Regular Session WeB12

Electrical Power Systems I
13:30-15:30
R-10-Vesuvio
Regular Session WeB13

Robust Control II
13:30-15:30
R-10-Posillipo
Tutorial Session WeBT14

Cyber-Security and Privacy in Cyber-Physical Systems
                           
16:00-17:00
C-0-Auditorium and P-1-Aula Magna
Plenary Session WePN2

Optimal Control at Large
                           
17:15-19:15
C-0-Auditorium
Regular Session WeC1

Machine Learning II
17:15-19:15
P-1-Aula Magna
Invited Session WeC2

Game-Theoretic Decision-Making in Networks
17:15-19:15
P-0-Sala A
Regular Session WeC3

Consensus
17:15-19:15
P-0-Sala B
Regular Session WeC4

Mechatronics II
17:15-19:15
P-3-Aula CLA
Regular Session WeC5

Nonlinear Systems III
17:15-19:15
P-3-Sala A3
Regular Session WeC6

Control in the Life Sciences
17:15-19:15
R-0-Partenope
Regular Session WeC7

Automotive III
17:15-19:15
R-0-Giardino
Regular Session WeC8

Switched Systems
17:15-19:15
C-1-Santa Lucia
Regular Session WeC9

Constrained Control
17:15-19:15
R-1-Angioina
Regular Session WeC10

Nonlinear System Identification
17:15-19:15
R-1-Capuana
Regular Session WeC11

Stochastic Control
17:15-19:15
P-0-Sala C
Regular Session WeC12

Electrical Power Systems II
17:15-19:15
R-10-Vesuvio
Regular Session WeC13

Robust Control III
 
 
 
 
 
 



ECC'19 Technical Program Thursday June 27, 2019     Previous  Tuesday  Wednesday  Thursday  Friday  Next  Top  
Click on the day's program and use the arrow keys for easy horizontal and vertical scrolling

ECC'19 Technical Program Thursday June 27, 2019
Track T1 Track T2 Track T3 Track T4 Track T5 Track T6 Track T7 Track T8 Track T9 Track T10 Track T11 Track T12 Track T13 Track T14
08:30-09:30
C-0-Auditorium and P-1-Aula Magna
Plenary Session ThPA1

Controlling Complex Networks
                           
10:00-12:00
C-0-Auditorium
Regular Session ThA1

Optimization I
10:00-12:00
P-1-Aula Magna
Invited Session ThA2

Analysis and Control of Complex Networks
10:00-12:00
P-0-Sala A
Regular Session ThA3

Autonomous Systems I
10:00-12:00
P-0-Sala B
Regular Session ThA4

Robotics I
10:00-12:00
P-3-Aula CLA
Regular Session ThA5

Nonlinear Systems IV
10:00-12:00
P-3-Sala A3
Regular Session ThA6

Biological Systems
10:00-12:00
R-0-Partenope
Regular Session ThA7

Transportation Systems I
10:00-12:00
R-0-Giardino
Invited Session ThA8

Analysis and Synthesis for Resilience of Discrete Event Systems – from Fault Diagnosis, Reconfigurable and Reactive Syntheses to Cyber Security
10:00-12:00
C-1-Santa Lucia
Regular Session ThA9

Optimization-Based Control I
10:00-12:00
R-1-Angioina
Regular Session ThA10

Distributed Estimation
10:00-12:00
R-1-Capuana
Regular Session ThA11

Stochastic Filtering
10:00-12:00
P-0-Sala C
Regular Session ThA12

Energy Systems I
10:00-12:00
R-10-Vesuvio
Invited Session ThA13

Estimation and Control of PDE Systems
 
 
 
 
 
 
                           
12:15-13:15
P-3-Sala A3
Lunch Special Session ThLTL

Sponsors’ and Exhibitors’ Session
                           
13:30-15:30
C-0-Auditorium
Regular Session ThB1

Optimization II
13:30-15:30
P-1-Aula Magna
Regular Session ThB2

Network Analysis and Control
13:30-15:30
P-0-Sala A
Regular Session ThB3

Autonomous Systems II
13:30-15:30
P-0-Sala B
Regular Session ThB4

Robotics II
13:30-15:30
P-3-Aula CLA
Regular Session ThB5

Observer for Nonlinear Systems
13:30-15:30
P-3-Sala A3
Invited Session ThB6

Control of Synthetic Genetic Circuits and Biological Systems - Part I: Modeling
13:30-15:30
R-0-Partenope
Regular Session ThB7

Transportation Systems II
13:30-15:30
R-0-Giardino
Invited Session ThB8

Cyber-Security and Resilience in Cyber-Physical Systems
13:30-15:30
C-1-Santa Lucia
Regular Session ThB9

Optimization-Based Control II
13:30-15:30
R-1-Angioina
Regular Session ThB10

Model Reduction
13:30-15:30
R-1-Capuana
Regular Session ThB11

Observer Design
13:30-15:30
P-0-Sala C
Regular Session ThB12

Energy Systems II
13:30-15:30
R-10-Vesuvio
Regular Session ThB13

Distributed Parameter Systems
13:30-15:30
R-10-Posillipo
Tutorial Session ThBT14

Distributed Control and Optimization for Autonomous Power Grids
                           
16:00-17:00
C-0-Auditorium and P-1-Aula Magna
Plenary Session ThPN2

Airborne Wind Energy, Data-Based Predictive Control and the Challenges of Real-World Autonomous Systems
                           
17:15-19:15
C-0-Auditorium
Invited Session ThC1

Control and Optimization Methods for Closed-Loop AI Systems
17:15-19:15
P-1-Aula Magna
Regular Session ThC2

Control and Networks
17:15-19:15
P-0-Sala A
Invited Session ThC3

Control for Autonomous Ships
17:15-19:15
P-0-Sala B
Regular Session ThC4

Robotics III
17:15-19:15
P-3-Aula CLA
Regular Session ThC5

Nonlinear Dynamics and Control
17:15-19:15
P-3-Sala A3
Invited Session ThC6

Control of Synthetic Genetic Circuits and Biological Systems - Part II: Synthesis
17:15-19:15
R-0-Partenope
Regular Session ThC7

Transportation Systems III
17:15-19:15
R-0-Giardino
Regular Session ThC8

Event-Triggered Control
17:15-19:15
C-1-Santa Lucia
Invited Session ThC9

Nonlinear and Mixed-Integer Model Predictive Control Software and Applications
17:15-19:15
R-1-Angioina
Regular Session ThC10

Large-Scale Systems
17:15-19:15
R-1-Capuana
Regular Session ThC11

Sampled-Data Control
17:15-19:15
P-0-Sala C
Regular Session ThC12

Quantum and Emerging Control
17:15-19:15
R-10-Vesuvio
Regular Session ThC13

Delay Systems
 
 
 
 
 
 



ECC'19 Technical Program Friday June 28, 2019     Previous  Tuesday  Wednesday  Thursday  Friday  Top  
Click on the day's program and use the arrow keys for easy horizontal and vertical scrolling

ECC'19 Technical Program Friday June 28, 2019
Track T1 Track T2 Track T3 Track T4 Track T5 Track T6 Track T7 Track T8 Track T9 Track T10 Track T11 Track T12 Track T13 Track T14
08:30-09:30
C-0-Auditorium and P-1-Aula Magna
Plenary Session FrPA1

Optimization in Networkland: Challenges and Opportunities of Distributed Methods
                           
10:00-12:00
C-0-Auditorium
Regular Session FrA1

Adaptive Control I
10:00-12:00
P-1-Aula Magna
Regular Session FrA2

Control Over Networks
10:00-12:00
P-0-Sala A
Regular Session FrA3

Cooperative Autonomous Systems
10:00-12:00
P-0-Sala B
Invited Session FrA4

Benchmarks and Priorities for Control Education
10:00-12:00
P-3-Aula CLA
Regular Session FrA5

Sliding Mode Control I
10:00-12:00
P-3-Sala A3
Regular Session FrA6

Process Control I
10:00-12:00
R-0-Partenope
Invited Session FrA7

Networked Control Methods for Connected and Automated Vehicles
10:00-12:00
R-0-Giardino
Regular Session FrA8

Discrete Event Systems
10:00-12:00
C-1-Santa Lucia
Regular Session FrA9

Optimal Control I
10:00-12:00
R-1-Angioina
Regular Session FrA10

Neural Networks
10:00-12:00
R-1-Capuana
Regular Session FrA11

Linear Parameter Varying Systems
10:00-12:00
P-0-Sala C
Regular Session FrA12

Predictive Control Applications
10:00-12:00
R-10-Vesuvio
Regular Session FrA13

Game Theoretic Methods
10:00-12:00
R-10-Posillipo
Tutorial Session FrAT14

Control Barrier Functions: Theory and Applications
                           
12:15-13:15
P-3-Sala A3
Lunch Special Session FrLTL

Women in Control Luncheon Event
                           
13:30-15:30
C-0-Auditorium
Regular Session FrB1

Adaptive Control II
13:30-15:30
P-1-Aula Magna
Regular Session FrB2

Network Control
13:30-15:30
P-0-Sala A
Invited Session FrB3

Modelling and Analysis of the Dynamics of Competing Agents
13:30-15:30
P-0-Sala B
Regular Session FrB4

Autonomous Robots
13:30-15:30
P-3-Aula CLA
Regular Session FrB5

Sliding Mode Control II
13:30-15:30
P-3-Sala A3
Regular Session FrB6

Process Control II
13:30-15:30
R-0-Partenope
Invited Session FrB7

Management and Control Strategies for Road Traffic Networks
13:30-15:30
R-0-Giardino
Regular Session FrB8

Switched and Quantized Systems
13:30-15:30
C-1-Santa Lucia
Regular Session FrB9

Optimal Control II
13:30-15:30
R-1-Angioina
Invited Session FrB10

Applications and Progresses in Multidimensional Systems Theory
13:30-15:30
R-1-Capuana
Regular Session FrB11

Linear Systems I
13:30-15:30
P-0-Sala C
Regular Session FrB12

Control Applications I
13:30-15:30
R-10-Vesuvio
Regular Session FrB13

Fault Detection and Diagnosis I
 
 
 
 
 
 
                           
16:00-18:00
C-0-Auditorium
Regular Session FrC1

Adaptation and Learning
16:00-18:00
P-1-Aula Magna
Regular Session FrC2

Networked Control Systems
16:00-18:00
P-0-Sala A
Regular Session FrC3

Autonomous Systems III
16:00-18:00
P-0-Sala B
Invited Session FrC4

Observer and Controller Design for Autonomous Vehicles
16:00-18:00
P-3-Aula CLA
Regular Session FrC5

Sliding and Switched Control
16:00-18:00
P-3-Sala A3
Invited Session FrC6

Fractional Order Systems: Modelling and Control Applications
16:00-18:00
R-0-Partenope
Regular Session FrC7

Automotive IV
16:00-18:00
R-0-Giardino
Regular Session FrC8

Discrete and Hybrid Systems
16:00-18:00
C-1-Santa Lucia
Regular Session FrC9

Optimal Control III
16:00-18:00
R-1-Angioina
Regular Session FrC10

Computational Methods for Control
16:00-18:00
R-1-Capuana
Regular Session FrC11

Linear Systems II
16:00-18:00
P-0-Sala C
Regular Session FrC12

Control Applications II
16:00-18:00
R-10-Vesuvio
Regular Session FrC13

Fault Detection and Diagnosis II
 
 
 
 
 
 


 
 

 
 

 

All Content © PaperCept, Inc.

This site is protected by copyright and trademark laws under US and International law.
All rights reserved. © 2002-2019 PaperCept, Inc.
Page generated 2019-07-02  00:24:01 PST  Terms of use